mikey90900
mikey90900 mikey90900
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Craig bought 4.5 pounds of ground beef for $29.25. What is the unit price of the ground beef?

Relax

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 21-10-2020

Answer:

6.5 dollars per pound

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of pounds

29.25 dollars / 4.5 lbs

6.5 dollars per pound

Answer Link

Otras preguntas

what was billy the kid famous for
select the correct answer what argument is franklin d roosevelt making in this exerpt from his four freedoms speech
What's the answer to number 13? First answer gets brainliest! Thanks!
Which ordered pair is not a solution of y = -3x + 4
Pressure is a force defined as:
The table shows the number of correct answers on a practice standardized test. You score 86 points on the test, and your friend scores 76 points. a. Write a
Which healthcare career involves formulating policies and procedures, maintaining a budget, and managing finances and personnel for a healthcare facility? A. Me
If RSTW is a rhombus, what is the area of WXT
which of the following numbers are not divisible by 2,3,4,5,6,9 or 10?
If a solid has 6 faces and 12 edges, how many vertices does it have?