taabbiieeee taabbiieeee
  • 23-09-2016
  • Mathematics
contestada

treon bought 25 apples at the grocery store for 15 what proportion should be used to find the amount of money for 3 apples

Respuesta :

miggz23 miggz23
  • 28-09-2016
Well, if 25 apples is $15, then the equation is 15/25. Divide by 5/5 (which is another way of saying 1). You get 3/5. So now, you know that for $3 you get 5 apples. now to get the price of one apple, you must multiply both $3 and 5 by 1/5 so that you will get the price of one apple. One apple is $0.60. To get the price of 3 apples, just multiply $0.60 by 3 which gives you $1.80.
Answer Link

Otras preguntas

Is there any way lack of rain might strain English relations with the powhatans? Explain.
Need help with an essay and it cant look like plagiraism. How could using multiple methods of organization strengthen your expository writing? How could using m
What is the value of theta , if tan theta = -1/squareroot3
Which function has a domain of all real numbers except x = pi/2 +- n(pi)
Which of the following genres is a short story, set firmly in reality, told to illustrate a moral or religious lesson? A. Fable B. Parody C. Satire
2/3n-11=4+n Please write the steps.
What does archaeology artifact and carbon dating have in common
Give one example of a closed system
What conclusion do most americans draw because of their "grudging fairness"?
What is the value of theta , if tan theta = -1/squareroot3