Seudónimo Seudónimo
  • 22-09-2016
  • Mathematics
contestada

Price Rite has ground beef on sale for $2.50 for 1 pound. Market Basket has ground beef on sale for $9.95 for 5 pounds. Which store has the better deal?

Respuesta :

Noah11012
Noah11012 Noah11012
  • 22-09-2016
Divide the second price by the second pounds. 9.95 / 5 = 1.99
So for every pound you get you pay 1.99 dollars. The second deal is better.
Answer Link

Otras preguntas

Washington's most important strategy was ___.
Find the area of the figure. (Sides meet at right angles)
What is a problem (worldwide or personal) that was solved by social media? I need to write about some sort of problem that what fixed by the use of social medi
Help me! 1. List five strategies the government can implement that will better the life of its citizen. 2. Pretend that you are the President, explain to your
retentions are also commonly known as
To the public that you’re running for office
what is the cumulative effect of the inventory error on total gross profit for the 2 years?
What is the greatest number of 2 digits?
Which piece of evidence best supports the idea that the narrator was possibly near oraround a Click-Clack?A. "We were climbing wooden steps now." (Paragraph 53)
HELPPP PLZZZ ASAPPPPPO