10203808
10203808 10203808
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Shelly bought 5 pounds of bananas for $1.10. How much were the bananas per pound?

Relax

Respuesta :

trent129 trent129
  • 25-09-2020
The answer is 22 cents
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-09-2020

Answer:

$0.22

Stage 1: Divide.

$1.10 ÷ 5 = $0.22.

Your answer would be $0.22 per pound. Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

can you tell me what Is Pleonasm?
Insert 2 irrational numbers between 2/5 and 3/4
Find the domain of each rational expression. f(x)=5x-7/4
what is the possessive case?
Our body needs iron. Certain foods are rich in iron and iron tablets are usually recommended by doctors. but neither the food nor tablets are hard like iron? Wh
what is a dangling modifier?
What is the passive voice of "I went to a movie"
What is the passive voice of "I went to a movie"
how reliable are grammar checkers?
A second baseman tosses the ball to a first baseman, who catches it a the same level from which it was thrown. The throw is made with an initial speed o 19.0 m/