Marcosnunez30 Marcosnunez30
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen eggs cost 4.25 at the farmstand approximately how much does each a cost round to the nearest penny

Respuesta :

yugtyagi yugtyagi
  • 25-09-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

first you divide 12 by 4.25 and then you do it to the nearst tenths =2.8

Answer Link

Otras preguntas

It was Nora who suggested we clean it up. * whats the subject?
Tony's Market recorded the following events involving a recent purchase of inventory: Received goods for $80,000, terms 2/10, n/30. Returned $1,600 of the shi
A classroom had 35 glue sticks. If the ratio of glue sticks to glue bottles was 5:2 how many glue bottles did the classroom have ?
Miami solar budgets production of 5,300 solar panels for August. Each unit requires 4 hours of direct labor at a rate of $16 per hour. Variable factory overhead
About one-third of the toxic metal, mercury (Hg), is released into the air from natural sources, such as rocks, soil, volcanoes, and the ocean. The remaining tw
How does a seahorse reproduce
how to solve a question using partial decomposition ​
A student is alone when he receives a minor chemical burn. How should he treat this trauma? A. Place antibiotic ointment on the burn. B. Flush with icy water. C
What is the quotient for 3/18 divided 7/21
What were the Tools of Empire Building? B I think he mentions about eight.