amyas629h
amyas629h amyas629h
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Sarah bought 3 pounds of apples for $6 . How much did each pound of apples cost ?
A - $2 per pound of apples
B- .20 per pound of apples
C- $20 per pound of apples
can someone please help me ??

Relax

Respuesta :

ThatOneSenpaii
ThatOneSenpaii ThatOneSenpaii
  • 25-09-2020

Answer:

A

Step-by-step explanation:

6/3 = 2

Answer Link

Otras preguntas

A population of 130,000 grows 5% per year for 14 years. How much will the population be after 14 years?
If the supreme court nominee is not confirmed, what does the president do?.
Help meeeeeeeeeeeeee
¿Cuántos hijos tiene el Rey Felipe? El Rey Felipe tiene dos hijos. El Rey Felipe tiene un hijo y una hija. El Rey Felipe tiene dos hijas. El Rey Felipe no tien
Define utopian society in your own words. How does the pill for the stirrings help maintain Jonas’ community as a utopia? What challenges from our society might
what is non electrlyte​
does anyone know this?
Q: how to handle food safelyWrite in full sentences in your own words​
Why are termites essential members of communities in nature?.
To complete a circuit the switch must be (0.5 Points) O closed O open O unattached