jh47221
jh47221 jh47221
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

Ms. D bought 18 bagels for $1.35 each and 2 containers of cream cheese for $3.45 each. Write and evaluate ONE expression to find the total cost of the food.

Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-09-2020

Answer:

(18+2)x($1.35+$3.45)= $96

Could I please have BRAINLIEST.

Answer Link

Otras preguntas

Directions: Read the passage, and answer the question that follows.Clayton was aware of his churning stomach and his sweaty hands. Although his career was just
Where are the reactants of photosynthesis
A screen has side lengths of 10 ft and 24 ft. What is the length from one corner to the opposite corner?
All four differences between plant and animal cells including shape and WHY each of these differences are so important to the plant or animal cell. ANSWER AS S
En qué se parecen el sismo que ocurrió en México el 19 de septiembre de 2017 con el sismo que ocurrió en México en septiembre de 1985?
f(x)=-3x+2, for x = 3
2 1/4 - 3/4 what is the answer this is a fraction, please help me.
wat iz da formula of copper(11)hydroxide​
There are 3 rest stops for every 20 miles of highway. How many rest stops would there be on 140 miles of highway?
Nucleotides are the subunits that make up lipids. True or False