ccg4593 ccg4593
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Quill wrote a check for $66 for 22 school lunches. What is the cost per lunch?
is this division?​

Relax

Respuesta :

gheslinemedina0321
gheslinemedina0321 gheslinemedina0321
  • 24-09-2020

Answer:

Yes it is division

Step-by-step explanation:

It should be 3

Answer Link
alucas911
alucas911 alucas911
  • 24-09-2020

Answer: yes division

66÷22=$3 per lunch

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What are 4 reasons the United states was unprepared for war with Britain.
What do the lines making a circle around the low-pressure area indicate?
true or false Science and theories had to be changed many times in light of new observations and findings.
what is the product of 5/12 * 8/13 in lowest terms
at the market price for a product, quality demanded equals the quantity supplied. there is no excess demand and no excess supply. what economic term describes t
What is the answer to 1/2 of 1/5?
what is the inequality of - r/4 < 8 sorry I couldn't put the line under the greater or less sign.
X to the power of 4 equals 20?
Rapidly cooled rock contains small crystals. true or false
The tire on franks bike moves 75 inches in one rotation. How many rotations will the tire have made after frank rides 50ft?