takyalahrimmer23 takyalahrimmer23
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

Milk creamery charges $2 for a cup of ice cream and $0.75 for each topping (t) . Justin wants a cup of ice cream with for toppings

Respuesta :

clutchins24 clutchins24
  • 24-09-2020

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

$2 for cup

$0.75 per topping

4 toppings $0.75 a piece

4 × .75 = 3.00

$2 + $3 = $5

Answer Link

Otras preguntas

Who were the Aryans and how did they influence South Asia?
What is the Arctic Circle's "twin" Circle in the southern hemisphere?
In his first inaugural address, Roosevelt said, “the only thing we have to fear is fear itself.” What did he mean? People were foolish to be afraid that more b
Which of the following was not one of the three goals often put forward by early socialists
If a 3-pound bunch of bananas cost $1.50, how many pounds of bananas should you be able to buy for $5.25?
Given: measure of angle AB =(5x + 10), m BC =(x + 1)º measure of angle CD =3xº, measure of angle DA =(3x +25)° Find: measure of angle DPA
Pleasee help help pleaseee i hope uou are kind and you will help me
The length of a rectangle is 3 yd more than twice the width, and the area of the rectangle is 54 yd?. Find the dimensions of the rectangle.
Solve: 3x + y = 10 y = 6x - 8
Find the area of the figure. 13 m 6 m 8 m 4 m 4 m area: m2