yoyomanbo
yoyomanbo yoyomanbo
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

A gallon of gas cost $2.16. Rob buys 13.5 gallons of gas. How much did he pay?

Respuesta :

ImNot0nlineRn ImNot0nlineRn
  • 23-09-2020

Answer:

$29.16

Step-by-step explanation:

Each gallon of gas is $2.16.

13.5 gallons of gas is 2.16 (13.5) = $29.16.

Answer Link
themonster12301
themonster12301 themonster12301
  • 23-09-2020
Rob spent $29.16 on gas. You get this by multiplying the amount a gallon of gas costs by the amount of gallons he bought. 2.16 x 13.5 = 29.16
Answer Link

Otras preguntas

Research suggests that high school students could benefit from later school starting times. A school administrative team is considering a proposal to move the s
Let f(x)=root2x. If the rate of change of f at x=c is four times its rate of change at x=1 then c=?
In addition to the Volga, the Don and the Dnieper are also prominent rivers in ______ Russia.
A conceptual model that can be used to guide decisions regarding environmental issues and their solutions is a
So im stuck again can anyone help with #4,6,7 TwT srry 2 ask again​
A passive eruption that primarily forms lava flows and minor scoria is termed a __________________ eruption.a.Hawaiianb.Vulcanianc.Plineand.Strombolian
how much usable energy is extracted from one glucose molecule
Bidmass working out questions
When Molly broke a clipboard over her knee and then hurled the broken pieces toward her employees, she was creating ________ conflict.
Choose the correct form of the verb: I ____ (plan) to visit him today.