desaraye17 desaraye17
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Miracle sells 28 dozens of donuts on Wednesday. Each dozen cost $18. How much is one
donut?
2

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-09-2020

Answer:

$1.5

Step-by-step explanation:

if each dozen cost $18, we need to divide.......18/12........because 12 is a dozen.

18/12 = 1.5

Answer Link

Otras preguntas

The length of a rectangle is 22 meters longer than the width. if the area is 2626 square​ meters, find the​ rectangle's dimensions. round to the nearest tenth o
What is 4 3/4 + -5/8
Estimate The Unit Rate If 12 Pairs of Socks Sell For $5.79
Why does british refer to the uk when northern ireland isnt a part of britain?
Please answer quickly! How did changes that the US made affect Japan’s economy after World War II? Japan struggled to grow for many years. Japan changed to an a
1. How did Sumerians use cuneiform to strengthen their religious practice? a. They wrote down prayers. b.Priests wrote letters to their gods. c. Common people w
What was the difficult decision facing george washington in 1787?
Which of the following choices are used primarily as food additives for their emulsifying, or blending, qualities? A. Omega-3 and omega-6 fatty acids B. Hydr
Help please! Thanks in advance. :)
William Bradford, Of Plymouth Plantation: What event brings about the turning point in the colonists’ fortunes? Why is this event ironic? Whom does Bradford cre