Relax

Respuesta :

Answer:

14 boxes of candy would cost $35

Step-by-step explanation:

First find the unit price. It is $2.50 per box. Next multiply it by 14. It is $35 for 14 boxes of candy.

I hope this helped and have a great day.

(Please vote this the brainliest)