cooperhack48 cooperhack48
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Carrie buys 4.16 pounds of apples for $5.20 how much does one pound cost

Respuesta :

voodoomamajuju
voodoomamajuju voodoomamajuju
  • 22-09-2020
One pound costs $1.25

Simply divide $5.20 by 4.16 to get the answer. So...

5.20/4.16=1.25.

I hope this helps! Let me know if this is correct!
Answer Link

Otras preguntas

angles of elavation and depression. HELP!!!
the teacher corects our exercises at home
Find a fraction equivalent to that has a denominator of 10.
You are to calculate the property tax for tax payers. You will ask the county tax clerk if they want to run the program and initiate a loop that runs the progra
A scientist wishes to create bacterial colonies on an agar plate for observation of growth. Unfortunately, directly adding bacteria from the original culture re
DNA is referred to as a______, meaning that it has strands that are______together.
What is one way an ecosystem can be destroyed naturally.
SOMEONE HELP ME PLEASE
WOmbats are what type of mammals?
5 stages of conselling