ghimiretanu5 ghimiretanu5
  • 21-09-2020
  • Mathematics
contestada

es
the cost
find the
of a 9 kg of rice
6 kg of
cost of
225
rice.​

Relax

Respuesta :

saraharif006
saraharif006 saraharif006
  • 21-09-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

cost of 6 kg rice = 225

so cost of 1 kg rice = 225 / 6

= 37.5

therefore, cost of 9 kg rice = 37.5 × 9 = 337.5

Hope this helps

plz mark as brainliest!!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

what is induced magnetism
What is the purpose of AH&LA ?
Rick has a collection of 6 video games. He lets his best friend borrow 2/6 of his video game collection. Write two fractions equivalent to this number. Explain
What is 29+d=54;24,25,26, how do I solve it?
How do you write 26,373 in scientific notation?
Anybody can attend and bring _______ pets. What pronoun goes in the blank? his or her there their a
Identify the greatest values.Explain. 35.7, 35.07, 35.007. Identify greatest value.Explain. 608.9,609.8, 690.8. Identify greatest value.Explain. 75.0605, 75.6
why does the old turtle dump the travelers from his back halfway across the heaven reaching river
How do you write 26,373 in scientific notation?
how to solve 2x+y=2 and x+y=-1