supersoup687
supersoup687 supersoup687
  • 25-08-2020
  • Mathematics
contestada

Explain how to find the price of 4 pounds of peaches given that 6 pounds of peaches is $5.99

Respuesta :

qwerty8364
qwerty8364 qwerty8364
  • 25-08-2020

Answer:

$3.99

Step-by-step explanation:

If 6 pounds is $5.99

We can round that to $6

Meaning $1 per Pound. Now since 4 pounds times $1 per pounds equals $4. Turn that down one cent. You get $3.99

Please give brainliest. Thanks

Answer Link

Otras preguntas

how has the value of salt changed from the time of the ancient romans to today
how do I determine which object has the greatest acceleration?
Factor the equation 16x^2 -2x-5
how can adding doubles help you multiply by 2? give an example
graph the equation y – 2 = 2/3(x – 6)
what types of germs are found on hands
To pay for a sofa, Maddie made a payment of 64 dollars each month for one year. How much did the sofa cost?
What is the sum of 0.04321 g + 5.263 g + 2.13 g to the correct number of significant digits
why where the liberated countries so unstable
three new scientific instruments that were invented as a result of the scientific revolution