sheetzvictoria sheetzvictoria
  • 24-08-2020
  • Mathematics
contestada

Jesip bought 3 boxes of cereal for $2.49 each, 1.5
pounds of meat for $4.56, 5 apples for $0.67 each,
and 5 yogurts for $6. How much did he spend at the
store?

Relax

Respuesta :

Jlrobs
Jlrobs Jlrobs
  • 24-08-2020

Answer:

45.57

Step-by-step explanation:

3 x 2.49 =7.47

4.65

5 x 0.67 = 3.35

5 x 6 = 30

7.47+ 4.65 + 3.35 + 30 = 45.47

Answer Link

Otras preguntas

Describe the differences between polyp and medusa
Buffalo Soldiers - can anyone help me with any of the questions please? (13 points)
Which of the following is true for the rational function f(x)=x^2-25/x+5
During World War II, security concerns in the United States prompted
18 POINTS Just need the correct answer 1-3 Thanks will Make As Brainlist
Plzzz help I am desperate
Determine the inverse of the conditional statement: If My Mom has to work, then I babysit my little sister
how do you work it like when y log on
Calculate the average atomic mass of chromium. It's composition is: 83.79% with a mass of 51.94 Amy; 9.50% with a mass of 52.94 amu; 4.35% with a mass of 49.95
Which statement best explains why Ireland was rated higher than the United States in the quality of life index? Ireland actually had a higher GDP than the Unit