kellis2025
kellis2025 kellis2025
  • 25-07-2020
  • Mathematics
contestada

Write an expression for the cost of 12 uniforms, multiply 12 by the cost of 1 uniform.

Respuesta :

swan85 swan85
  • 25-07-2020

Answer:

384

Step-by-step explanation:

the cost of the shirt is 13, pants is 11, and 8 for socks

13+11+8=32

the cost of 12 uniforms:12(13+11+8)=384

Answer Link

Otras preguntas

How do you find this and explain how you got the answer.
What is required to derive the equations of a parabola, ellipse, and a hyperbola? What application does Cavalieri’s principle have with solid figures?
triangle EFG in which segment EF measures 3 units and segment FG measures 5 units In ΔEFG, is it possible for segment GE to measure 6 units?
in a solution the substance dissolved in the liquid is called the
Can someone pleaseee help me out
What is the solution to the system of equations below? y = -2x - 6 and 2y = -4x - 12 no solution infinitely many solutions (–3, 0) (3, –12)
If f(x) = 3x - 2 and g(x) = 2x + 1, find (f + g)(x).​
Solve the following equation for . A. y = 3 B. y = 18 C. y = 6 D. y = 36
briefly explain what is net neutrality and why is it important today
26. The speed of light in a certain medium isof its speed in air. The refractive indexof medium is:a. 0.4b. 2​