zxhju
contestada

The cost for 3.5 pounds of shrimp is $14.63.
Find the unit price in dollars per pound.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Relax

Respuesta :

Answer:

$4.18 dollars per pound

Step-by-step explanation:

We can find the price in dollars per pound by dividing the cost by the number of pounds:

14.63/3.5 = 4.18

This means the price in dollars per pound is $4.18