rochelle8497
rochelle8497 rochelle8497
  • 21-07-2020
  • Mathematics
contestada

Flag question
You buy halibut at $30 per
pound,
One portion of seared
halibut requires 6 ounces of
halibut.
How much does the halibut
for one portion cost? Round
to the nearest cent.​

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 21-07-2020

Answer:

$11.25

Step-by-step explanation:

price = $30/lb

16 oz = 1 lb

1 portion = 6 oz = 6/16 lb = 3/8 lb

$30/lb * 3/8 lb = $11.25

Answer Link

Otras preguntas

Find the GCF of 25n, 21m
What factors led to the decline of the Puritan religion in New England?
What do you think drove Genghis Khan to conquer a great empire? Explain your answer.
How did the Treaty of Versailles trigger the May Fourth Movement?
p = 2m + 2w solve for m
In what territory was the Tree of the Great Peace planted?
how do you say 'look at the board' 'listen' 'open the windows' 'close the door' 'repeat' 'stand up' 'silence' 'take out your books' 'pack away your things' 'sit
What steps did the United States take in response to the terrorist attacks of September 11, 2001?
Venus's average distance from the sun is 0.72 AU and Saturn's is 9.54 AU. Calculate the orbital velocity of Venus and Saturn around the sun. (The mass of the su
Which of the causes for the fall of the Maya do you think was most important? Explain.