hotkinglyon82 hotkinglyon82
  • 25-05-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy? 5 books for $12 OR 4 books for $10 *

Respuesta :

konstantinspringate
konstantinspringate konstantinspringate
  • 25-05-2020

Answer:

4 Books for $10

Step-by-step explanation:

5 books for $12 would come to a total of $60, a high price.

However, 4 books for $10 comes to a total of $40, a lower price.

The price difference is $20.

Hope this helps :p

Answer Link
billgkgk
billgkgk billgkgk
  • 25-05-2020

Answer: 5 for $12

Step-by-step explanation:

To get the cost per unit, divide the price by the number of items.

12/5 = 2.40 That is less than

10/4 = 2.50 per item.

Answer Link

Otras preguntas

what is the simplified form of 3.2g^2+5.7d-2.7d+5.7g^2-4.2d
How do you simplify 30/36
what is the least common multiple of 8 and 9
The united states didnt support the hungrains in their 1956 revolt because
Which statement best describes the views stated in Thomas paines common sense
A game console relies on a fast _____ to handle the lively animations in a video game.
How do you solve | b - 3 | + 8 = 3 ?
What are some of the benefits of establishing a minimum wage?
The fnp is seeing mr. smith a 78-year-old gentleman accompanied by his wife to the health clinic. his wife reports that he has been falling down, tripping and s
evaluate three benefits of participating in a community project