devent886 devent886
  • 23-05-2020
  • Mathematics
contestada

James went to the grocery store and purchased apples for $2.50 per pound (). He also bought one pineapple for $4.00. Write a linear equation ( = + ) to show the Cost () of how much James spent at the grocery store?

Relax

Respuesta :

bristewart81
bristewart81 bristewart81
  • 23-05-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

2.50() + 4.00=()

Answer Link

Otras preguntas

what two numbers multiply to -56 and add up to 10
how do you write 0.8 continuing as a fraction?
A major reason for the emergence of a consumer culture in the 1920s was that?
is 2 a factor of 72 in division
name a subject that symmetry is important in other than math explain
how was the renaissance worldview different from the middle ages?
Johnny bought 6 movie tickets and spent $54, of the tickets he bought 3/6 were children's tickets that cost $8 each. The other tickets. We're adult tickets . Ho
how did the civil war affect the Northern and Southern economics
In 1928, Joseph Stalin introduced the first Five Year Plan in the Soviet Union. Under the Five Year Plans, the government set specific goals for industrial and
How are most stocks bought and sold? Mostly, individuals sell their stocks directly to other individuals. Most stocks are sold directly to investors by the issu