alexandrasanc20
alexandrasanc20 alexandrasanc20
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Caden buys 3.9 pounds of grapes that cost $1.80 per pound. Which expression can be used to find the total cost of the grapes ?

Relax

Respuesta :

littletoledo
littletoledo littletoledo
  • 23-05-2020

Answer:

1.80 times 3.9

Step-by-step explanation:

to find the total cost of grapes, you need to multiply 1.80 and 3.9, which is $7.02.

Answer Link

Otras preguntas

What is the last step in the opsec process??
Use trigonometric substitution to write the algebraic expression as a trigonometric function of θ, where 0 < θ <π/2. √(100) - 4x^(2), x = 5cos(θ)
what is 80 times 22 plz answer and make it quick!!!
Solve the given differential equation dN/dt=kN, (k=constant) ...?
The mitochondria functions within the cell to
Greg highschool played seventeen soccer games this year. The team won most of their games. They were defeated during four games. How many games did they win?
What is conflict resolution?
What is social Darwinism and how was it tied to imperialism?
Which intercellular communication type changes membrane permeability? A. Transmembrane Receptor B. Molecular Receptor C. Enzyme-linked Receptor D. Ion Chann
Write 9 as a power of the base 3