ryanetheowl
ryanetheowl ryanetheowl
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Carlo buys $14.40 worth of grapefruit. Each grapefruit costs 0.80. (PLz help and yeett) with steps plz

Respuesta :

animefan07
animefan07 animefan07
  • 21-05-2020

Answer:

a) 18 grapefruits

b) 6 grapefruits

Step-by-step explanation:

a) n = 14.4 / 0.80 = 18 grapefruits

b) n = (14.4 / 3) / 0.8 = 6 grapefruits

Answer Link

Otras preguntas

One number is 6 more than another. the difference between their squares is 192. what are the numbers?
__________ refers to crime control policies and philosophies as well as policies used by the police, law, and corrections.
Find the equation of the plane through the point p=(5,5,4)p=(5,5,4) and parallel to the plane 5x+2y−z=−6.
Which type of jury decides as to whether people should be accused of a crime? This type of jury examines whether there is enough evidence presented to go to tri
Organisms that can manufacture their own chemical energy sources are called _____________.
The genetic coding or expression that determines our dna and messaging for cells is
Explain how climate affects soil formation WILL GIVE BRAINSLIEST THIS IS URGENT
How do traffic laws facilitate communication and cooperation on the road? give three examples of traffic laws and how they help individual drivers and/or traffi
what system gave land to each settler and additional land for each person a settler bought to the colony
"what are the most basic units or structures of conscious thought?" this is a question that would most likely be of interest to a follower of: