Seudónimo Seudónimo
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.

Which is more expensive and by how much?

Respuesta :

asphallnaviesha
asphallnaviesha asphallnaviesha
  • 24-04-2020

Answer:

the eight pounds of peanut

Step-by-step explanation:

the six pound of walnuts cost $18.00

Answer Link

Otras preguntas

Point b is one the graph of the function f(x)=-3^2 if the x cordinate of point v is 2 which ordered pair gives the location of point b
What are the roots of f(x) = x2 – 48?
What kind of mutations would X, Y, and Z represent?
A stadium has 48,000 seats. Seats sell for ​$25 in Section​ A, ​$20 in Section​ B, and ​$15 in Section C. The number of seats in Section A equals the total numb
Step 1: 2A⟶B+C slow Step 2: B+C⟶E fast Overall: 2A⟶E Determine the rate law for the overall reaction, where the overall rate constant is represented as .
Brainliest to best answer :D The difference of two numbers is 63. The sum of two numbers is 111. What are the two numbers?
Why do you think any journalist would plagiarize or fabricate a story?
Need help fast pls I need clear answer
What factors led to San Francisco’s growth between 1849 and 1850?
alguien sabe cómo se hace porfaaa​