akembria
akembria akembria
  • 23-04-2020
  • Mathematics
contestada

4)James bought
sic drinks for $24.
How much does
one drink cost?
(set up a
proportion)

Respuesta :

elizabethr5807
elizabethr5807 elizabethr5807
  • 23-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

24 divided by 6 equal 4

Answer Link
chekevial08
chekevial08 chekevial08
  • 23-04-2020
The answer to this problem is $4.00. you would divide the total cost of the drinks by 6.
Answer Link

Otras preguntas

According to sternberg's triangular theory of love, which type of love combines commitment and intimacy?
What aspect of the modern age do Barbie Dolls and Hula Hoops best illustrate? A consumerism B beat culture C self-reflection D enlightment
A mixture with a constant composition
Which sentence has a squinting modifier? Reading the newspaper, the train ride went by quickly. Biking to the store, Jake witnessed an accident at the stoplight
What is the value of q? Please help!!!!
What is the answer to this???
Find the sum and express it in simplest form. ( -y + 5a - 4 ) + ( -3y - a - 5 )
Jake cut out 3 small circles and 5 big circles from a piece of cardboard. The radius of each small circle was x inches and the radius of each big circle was y i
What is used to measure the cardiovascular system is receiving that most benefit from exercise without working too hard
How many moles of O2 are needed to react completely with 35.0 mol C2H2?