22zachbaker
22zachbaker 22zachbaker
  • 23-04-2020
  • Mathematics
contestada

A shopper paid $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price (cost per pound) of broccoli

Relax

Respuesta :

swordofelites swordofelites
  • 23-04-2020

Answer:

$3.1

Step-by-step explanation:

7.75/2.5 = 3.1

Answer Link
mousebert
mousebert mousebert
  • 23-04-2020

Answer:3.1

Step-by-step explanation:

7.75/2.5=3.1

Answer Link

Otras preguntas

Rationalize the denominator and simplify-[tex] \frac{ \sqrt{6} }{ \sqrt{3} - \sqrt{2} } [/tex]
At 10a.m. Juan leaves the city traveling north at 60 mi/hr. One hour later mel leaves the city traveling south at 50 mi/hr. At what time will they be 830 miles
when it is winter in europe, what season is it in asia and why?
.MOV' extension refers usually to what kind of file?
Would there be a problem or a major event in a horror story?
I need help on this question please help?
why is it important to know your variables when conducting an investigatory problem  ?
why might someone want to flee to afghanistan to seek a home in a new country
Rationalize the denominator and simplify-[tex] \frac{ \sqrt{6} }{ \sqrt{3} - \sqrt{2} } [/tex]
what is a 1/4 of ?/100