yagayaga
yagayaga yagayaga
  • 26-03-2020
  • Mathematics
contestada

If blueberries cost 4.89 per pound and i have 6.3 pounds how much would i pay

Respuesta :

stressedandblessed19 stressedandblessed19
  • 26-03-2020
$30.81
That’s it because you have to multiply them together
Answer Link
noelleista
noelleista noelleista
  • 26-03-2020

Answer:

$30.81

Step-by-step explanation:

Set up an equation that represents the problem:

c = 4.89p

Where c is the cost and p is the number of pounds

Substitute:

c = 4.89(6.3)

Multiply:

c = 4.89(6.3)

c = 30.807

Since money only goes two places after the decimal point, round to the nearest hundredth.

c = 30.81

Therefore, you would pay $30.81 for 6.3 lbs of blueberries.

Answer Link

Otras preguntas

ILL MARK YOU BRAINLIST
If we say a piece of media is "commercial", does that refer to its purpose or motive? A) Purpose B) Motive
Please help with this!!
Find the volume of this triangular prism. Be sure to include the correct unit in your answer. 9 in 10 in 8 in
Help! Will give brainly :)
Please write a 2 paragraph embarrassing or funny story that has happened to you in your life when you were a kid.Also, provide a unique title for your story.​
Why do you think the “New Freedom” basically stopped after 1916?
please help me its urgent!!!!!
What is the name of the brown-colored substance that appears on the apple?​
Qual país estabeleceu as primeiras colônias em as Americas?