alex024174
alex024174 alex024174
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 7-pound bag of pears cost 28.00. What is the price per ounce

Relax

Respuesta :

yaniijenee28
yaniijenee28 yaniijenee28
  • 25-03-2020
0.25 cent per ounce because 16 ounce in a pound so 16 x 7 = 112 $28 divided by 112 is 0.25
Answer Link

Otras preguntas

Tan3x= square root 3/3
The formula for the volume of a cylinder is V = arah, where r is the radius of the cylinder and h is the height of the cylinder. Rewrite the formula to solve fo
Does anyone know how to do this HELP
three benefits of the plow​
where does bacteria gain energy
-6x + 3y = -12y = 2x - 4​
If an object is related from top of 200m high building find its velocity and time when it hits the ground.(g=(10m/s^2)
Which can hold more water, warm or cold air ?
9. What is ironic about this murder mystery that the police are attempting to solve?
What is the distance between the points (3, 12) and (14, 2)?