laylakinderegg laylakinderegg
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

at a store , apples cost $5 for 2 pounds. which of these is the value of the ratio of dollars to pounds of apples?

Respuesta :

croftayd croftayd
  • 24-03-2020

Answer:

$2.50:1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

In which direction did most manufactured goods travel
Graph the image of this figure after a dilation with a scale factor of 2 centered at (2, 2).
Simplify:2√3/16 - √75/16 + 2√27/16a. 3/4√3b. 1/2√3c.5/4√3d.0​
Cyclohexane (C6H12) undergoes a molecular rearrangement in the presence of AlCl3 to form methylcyclopentane (CH3C5H9) according to the equation: C6H12 ⇌ CH3C5H9
Find an equation of the line that passes through the point (2, 1) andis perpendicular to the line x + 2y=-2​
FINAL QUESTION!!!!! PLEASE TAKE A LOOK!!!! EASY BUT IM JUST DUMB!!!! PLS LOOK AT LEAST!!!!!!!!!!!!!!! I REALLY NEED IT!!!!!!! HELPPPPPPP!!!! LAST QUESTIONS!!!!1
7. Identify which sentence uses the commonly confused word correctly. a) The rain effected our weekend plans. b) The rain affected our weekend plans.
Read the excerpt below and answer the question. This Nymph, to the destruction of mankind, Nourish'd two Locks, which graceful hung behind In equal curls, and w
An adult with a history of tanning has his genome sequenced. The beginning of a protein-coding region of his DNA reads ATGGGGATATGGCAT. If the protein-coding re
pls guys help me pls ​