smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

Is the statement true or
false?
Each piece of fruit costs
the same when 6
apples sell for $0.96
and 8 oranges sell for
$1.28. ​

Respuesta :

anna12348034 anna12348034
  • 24-02-2020

Answer:

True

Step-by-step explanation:

You do 0.96÷6=0.16

And 1.28÷8=0.16

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

House 1 2 3 4 5 6 7 8 Size 1025 1288 2344 988 12,985 1500 1077 2455 The table shows the sizes, in square feet, of a sample of eight houses from a neig
Define Class in C++. Briefly discuss.
What is the theme of the excerpt? One should ignore other people's opinions. Battle requires tremendous courage. Soldiers must destroy their enemies. Encourage
You’re repairing a large rectangular aquarium. The final step is to cover the glass with a protective film. The front and back of the aquarium measure 4 meters
sarah thinks of a positive number she calculates that the square of the number is 256 what is the square rootof the number​
Need help with this one
Makayla is taking a math course and is working with the perimeter of rectangles. She knows the perimeter and length of her rectangle but wants to solve for the
does the equation y = x/2 represent a proportional relationship​
write an expression that equals 5
Name 4 reasons of how there is science in being a baker/pastry chef.Please help me​