smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

An apple costs twice .
as much as a banana.
If apples sell three for
$0.96, how much will
eight apples and ten
bananas cost?​

Respuesta :

dancegirllizzie
dancegirllizzie dancegirllizzie
  • 24-02-2020

Answer:

$12.64

Step-by-step explanation:

.96/2 = .48: bananas cost $0. 48

$0.98 x 8 +$0.48 x 10

$7.84 + $4.80

= $12.64

Answer Link

Otras preguntas

2) Why does the bottle collapse when sitting on the counter? a) The inside and outside pressures on the bottle are equal b) Pressure atmosphere < pressure of
Regarding Global Economic Policy. How does US economic foreign policy affect other nations?
Which equation represents the data in the table?
A dentist asks a random sample of 75 patients whether they prefer mint, bubblegum, or cinnamon flavor toothpaste. Of these patients, 8 said that they prefer bub
Assuming that the ship travels at a constant speed how far will the ship travel in 3.5 hours
someone help me its not making sense , im giving 40 points
Please help asap!!! Parallels and perpendicular lines-CER Pete says these two lines are perpendicular. Russell says they are not. Who is right?
Solve 2x² - 16x + 44 = 0 by completing the square method. O x = -3 or x = -8 O x = 16 or x = -6 O x = -4 or x = -18 x O no real solutions​
How will you avoid hazards at home and workplace in using cleaning agents?​
Sample 2: Initial volume of buret (mL)