Soda A cost $1.49 per 28 oz. bottle vs. $0.95 per 21 oz.
bottle for Soda B. How much more money will you be spending for Soda A then Soda B.

Relax

Respuesta :

Answer:

You will be spending for Soda A for about 1 more cent than Soda B

Step-by-step explanation:

Find the rate of both sodas.

Soda A.

1.49 / 28 = $0.0532 per oz.

Soda B.

0.95 / 21 = $0.0452 per oz.