bartboy365 bartboy365
  • 23-01-2020
  • Mathematics
contestada

Roberto bought 3 bags of chips and 4 jars of dip for $13.50. Hailie bought 2
Bags of chips and 2 jars of dip for $8 Determine how much one bag of chip cost and one jar of dip

Relax

Respuesta :

sierragaffney22 sierragaffney22
  • 23-01-2020
make 2 equations Roberto: 3x+4y=13.50 Hailie: 2x+2y=8 Let x=bag of chips y=jars of dip use substitution or elimination to solve for x and y
Answer Link

Otras preguntas

Solve x^2+5x=-6 please solve this using quadratics
A 75.0-mL volume of 0.200 M NH3 (Kb=1.8×10−5) is titrated with 0.500 M HNO3. Calculate the pH after the addition of 15.0 mL of HNO3.
Ways to improve physical fitness​
What is the area of this figure?? Plzzz help hurry
How can minerals crystallize from materials dissolved in water? (Select 2 choices ) 1. From the air 2. From solutions that evaporate 3. From hot water solution
Find the angle measure of PQR
If average fixed costs equal $60 and average total costs equal $120 when output is 100, the total variable cost must be:
Can You Please Help Me ​
Escoge todo lo está pasando en este momento. Julio está jugando videojuegos. El año pasado fuimos al mar. Hace dos horas comenzó la película. Mi papá está desca
PLEASEEEE SOLVE i need thissss REALLLLY BaD pleaseee