mayamc906
mayamc906 mayamc906
  • 23-01-2020
  • Mathematics
contestada

The Ramy family bought 4 sandwiches and 3 salads. They spent $24. Let x be the cost of a sandwich and y be the cost of a salad.
If each sandwich costs $3.75, how much did each salad cost?

Respuesta :

jpyon3019
jpyon3019 jpyon3019
  • 23-01-2020
4x+3y=24
x=3.75
4(3.75)+3y=24
15+3y=24
3y=9
y=3

Each salad costs $3
Answer Link

Otras preguntas

During what time period was the greatest amount of territory unified in Italy?
Why do some countries have to adopt more than one standard time ?
the transfer of goods, crops, and diseases between New and Old World societies after 1492 How was it called?
what is the meaning of NADPH2
What is the slope of the line between (3, -4) and (-2, 1)?
Explain why hydrogen and oxygen are considered elements whereas water is not considered an element.
Identify the domain and rangewith steps please (picture below)
How many times has Scotland hosted the commonwealth games
What helps you to identify the main idea if it is not clearly stated?
Any number that is divisible by 2 is also divisible by 8.Find a counterexample to show that the conjecture is false.24322816