the1tabari the1tabari
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

In each of the following problems, type the price per unit per oz. in blanks a. and b, then pick the best buy.​

In each of the following problems type the price per unit per oz in blanks a and b then pick the best buy class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-11-2019

1 pound = 16 ounces

80/16 = 5c per ounce

1.95/32 = 0.06c

B would be the better buy

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME ASAP!! POINTS AND BRAINLIEST!! Answer the questions that follow based on the screenshots attached. Answer #3 first, and then #5.
Please help me I did this tomorrow
Nick has put a laptop computer on layaway. The cost of the computer before sales tax is $599. The layaway fee is 1.20% of the price. Sales tax is 7.25%. How mu
A certain cell no longer needs a particular protein in its development. How does the cell stop production of the protein? A) by recruiting enzymes to break down
as a student how can you help during this time of pandemic?
Which equation represents a line which is perpendicular to the line y = − z − 1? - O 8z + 3y = 15 O 3z +8y=-56 O8y-3x = 48 O8x-3y = -24
HOW DO YOU LOG OUT OF THIS!
Listed following are the names and mirror diameters for six of the world’s greatest reflecting telescopes used to gather visible light. Rank the telescopes from
Like the tehuelche in "tehuelche," the inughuit in "linguist on mission to save inuit ‘fossil language’ disappearing with the ice" are native people —.
2) Remember back to the Odyssey, what kind of creature approaches young Percy on page 40? The book is The Lightning Thief