kristinaluvsu kristinaluvsu
  • 24-11-2019
  • Mathematics
contestada

3/5 pound of jellybeans costs 3.50. Jasmine buys 4 4/5 pounds of jellybeans , hows much does jasmine spend?

Relax

Respuesta :

kirrad1116 kirrad1116
  • 24-11-2019

Answer:

$28

Step-by-step explanation:

4 4/5 is 24/5. Then you take and divide 24/5 by 3/5 and get 8. Take 8×3.50 and get $28

Answer Link

Otras preguntas

The cover of a photo album has an area of 97.5 square inches. Find it's area in square centimeters. (1 cm = 0.39 in)
how do I find the property of 34+0+18+26
what is the square root of 18.5
what is the name of a length that is 100 times larger than a millimeter
Find the pattern:  3*4 = 6 4*7 = 8 8*4 = 8 1*3 = 2  Now complete:  5*5 =    6*2 =
how do you solve 35=-2x-15
What is negative five over eight -5/8 b = 10
448,077 is ------------------------------------------------ than 347,077
use the distance formula to find the distance between each pair of points.u (2,3),v(5,7).
What were the potential contacts between mesopotamia and other river valley civilization centers