azaelmurgo200013
azaelmurgo200013 azaelmurgo200013
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

a gallon of moo milk cost $5.12 what is the price in dollars of 8 oz of moo milk

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 26-11-2019

Answer:

$0.32

Step-by-step explanation:

We have to know the conversion factor between gallons and ounces.

How many ounces are there in 1 gallons?

There are 128 ounces in 1 gallons

So, 1 gal = 128 oz

Now, 1 gallon cost 5.12 or we can say 128 ounces (oz) cost 5.12.

How much is 1 ounce??

We divide $5.12 by 128, to get:

5.12/128 = $0.04 per ounce

So, 8 ounce would cost:

0.04 * 8 = $0.32

Answer Link

Otras preguntas

If f(x) = 2x^2 + 1 and g(x) = x^2 -7, find (f-g)(x) A. 3x^2 - 6 B. 3x^2 + 8 C. x^2 - 6 D. x^2 + 8
What was the significance of the German invasion of Russian territory during World War II? A. It violated the pact between the two countries, leading the Soviet
In early Africa, kings were responsible for _____________. a. settling arguments c. managing the army b. managing trade d. all of the above
Original price: $45.oo; Markdown: 22%
I have a Brainliest reward
In top-down design, a step that needs to be expanded further is called a(n) ___.
Which of the following are examples of demonstrative adjectives? this many red these that those thin fast I can choose multiple answers.
_______a file transfers a copy of the file from the storage media into your computer's memory? Choices are A-Opening B-Emailing C-Printing D-Saving??
What is an effect of farm subsidies that pay farmers to take land out of cultivation?
"what is the first stage of the marketing research process?"