Relax

Respuesta :

In this problem, we're trying to find the unit price which means price per unit or in this case, the cost per bagel.

Since we know that it costs $8.40 for 12 bagels, to find the cost for one bagel, we need to divide 12 into $8.40.

Image provided.

Therefore, each bagel is 70 cents.

Ver imagen TheBlueFox