Jay buys [tex]2\frac{1}{4}[/tex] pounds of lunchmeat at the grocery store. How many ounces of lunchmeat is Jay buying?

(16 ounces = 1 pound)

A
18 ounces

B
20 ounces

C
32 ounces

D
36 ounces

Relax

Respuesta :

The answer is D. It’s 36 oz. you need to multiply 16 by 2.25.