charlesmcmillian508 charlesmcmillian508
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

Melissa bought 13 pounds of sugar for $6. how many pounds of sugar did she get per dollar​

Respuesta :

linna3 linna3
  • 21-10-2019

Answer: 2.17 pounds

Step-by-step explanation:

13 ÷ 6 = 2.1666666667

Rounded

2.17 pounds

Hope this helps!!! Good luck!!! ;)

Answer Link

Otras preguntas

x³ multiplied by x² plz help and show an explanation not just the answer.
Fill in the blanks with the preterite of ser or ir. Then write the infinitive form of the verb you used. June 19 11:59 PM 2 attempts remaining Grade settings Ex
Determine which situation could be represented by the system of linear inequalities given below 4x + 5y < 18
The soccer team collected $800 at a car wash fundraiser. They charged $5.00 for small vehicles and $10.00 for larger vehicles. The amount collected can be model
The vertices of a triangle are labeled clockwise A(–5, 3), B(6, 1), and C(–2, –3). How could you show that the figure is a right triangle?
Wha type of numbers can be written as a fraction p/q where p and q are integers and q is not equal to zero
use distributive property to rewrite the expression without parentheses (y+6)9
1. How much heat is needed to melt 10.0 kg of lead at its melting point?
What is the value of x? Will give brainliest!
Muscular force exerted as a muscle shortens is best classified as