makenlie31 makenlie31
  • 25-09-2019
  • Mathematics
contestada

Martin paid $6 for 4 avocados at a farm stand. He wants to know what the price would be for buying different numbers of avocados? What is the price of 2 avocados?

Martin paid 6 for 4 avocados at a farm stand He wants to know what the price would be for buying different numbers of avocados What is the price of 2 avocados class=

Respuesta :

LostGirlAlex
LostGirlAlex LostGirlAlex
  • 25-09-2019

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

4/$6 = 2/$3

Answer Link

Otras preguntas

Why is the Norte dame cathedral a symbol of the church before the great schism?
W does alan montgomery suggest the disintegration of the environment after the oil spill in deepwater horizon?
PLEASE HELP 15 POINTS
What party was the bull moose considered
What is a scale factor?
What is the difference between ABO and Rh blood type? plz help me thx u :) :) :) :) :) :) :) :)
in the 1980s, an average mortgage range was around 18.75%. how much less per month would a $125,000 30 year mortgage be today if the current rate were 5%?
A chef is writting a shopping list for a dinner party she needs 6ounces of meat for each guest if there are 40guest how many pounds of meat does she need to buy
what decimal is equivalent to 5/8
Which statement is an example of a bandwagon fallacy? A. Everyone loves that new action movie, so it must be one of the best films of the year. B. Our foo