BrezzyGirl2176 BrezzyGirl2176
  • 24-09-2019
  • Mathematics
contestada

Lean ground beef is advertised at $1.78/lb. What is the price per kilogram? (There are approx. 2.2 lbs in 1 kg)

Respuesta :

joseaaronlara
joseaaronlara joseaaronlara
  • 24-09-2019

Answer:

The answer to your question is: $ 3.92 / kg

Step-by-step explanation:

Data

Lean ground beef cost = $1.78

price of 1 kg = ?

Equivalence  1 kg = 2.2 lbs

Process (rule of three)

                                 $1.78  -------------------   1 pounds

                                    x      -------------------    2.2 pounds

                       x = 2.2(1.78) / 1 = $ 3.92 / kg

Answer Link

Otras preguntas

complete the equation Fe + HOH = ?
What did Gregor Mendel study? Why? What did he conclude about traits?
Mera painted equal sections of her bedroom wall to make a pattern. She painted 2/5 of the wall white and 1/2 of the wall lavender. Write an equivalent fraction
How are Poland, Hungary and Serbia different ?
Which of the following organic compounds is the main source of energy for living things?a.carbohydratesc.nucleic acidsb.lipidsd.proteins
330,000 write using Scientific Notation.
What did Gregor Mendel study? Why? What did he conclude about traits?
What is the average of 22,28,and 25.
Is congress made of 100. Judges and 435 representatives
How did geography affect the development of Greek Civilization?