Tosandemeyin Tosandemeyin
  • 26-03-2019
  • Mathematics
contestada

A 54-ounce bottle of fruit juice costs $6.by the unit rates rounded to the nearest cent

Relax

Respuesta :

calculista
calculista calculista
  • 05-04-2019

Answer:

The unit rate is 0.11 $/ounce

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit rates divide the total cost by the total volume

so

(6/54)=0.11 $/ounce

Answer Link

Otras preguntas

Lorene plans to make several open-topped boxes in which to carry plants. She makes the boxes from rectangular sheets of cardboard from which she cuts out -12 in
A plant has completed the haploid phase of its life cycle and now enters the diploid phase. Which of these will it produce during this phase? A. sp
answer dis !!!!!!!!!!!!!!!
Why is the June 1942 Battle of Midway considered a turning point of World War 11?
Give f(x) = 5x + 7, what is the value of f(12)?
Will give brainliest for answer
Which sentence indicates that ABC & Co. is following a psychological pricing policy? ABC & Co. sells customized watches. T
Find the Mean, median, mode, and IQR for the following.
Use the figure below. Solve for x
1Which statements are true about the inequality x<-- and its graph? Check all that apply.1X=-- is part of the solution set.4The arrow on the graph points to