LisaLWinters7137 LisaLWinters7137
  • 26-03-2019
  • Mathematics
contestada

5 apples cost ?1.45. 3 apples and 2 bananas cost ?1.13. What is the cost of 1 banana

Respuesta :

nozanin15 nozanin15
  • 26-03-2019

1.45÷5=0.29

0.29×3=0.87

1.13-0.87=0.26

0.26÷2=0.13

One banana costs 0.13

Answer Link

Otras preguntas

Find, correct to the nearest degree, the three angles of the triangle with the vertices d(0,1,1), e( 2, 4,3) − , and f(1, 2, 1)
you build four scale models of the Empire State Building. The smallest model is 3 centimeters tall. The height of each model is three times the height of the pr
Three month old Nolan is no longer interested in a puppet head this is probably because he’s became blank
which of the following was not a common motive for countries to finance exploration
Write two linear expressions with a sum of -5x+4
I was born to freed slaves during the Civil War. I became a schoolteacher and worked for economic success and independence of African Americans. I studied accou
what is the length of line segment AY?2 units3 units4 units 6 units
An account is said to have a debit if
there are 10 less red skittles than orange Skittles in a bag. The orange Skittles are also twice the number of red skittles. Find the number of red and orange S
What is the ordinance power and where does the president get this power?