alyssaupson5699 alyssaupson5699
  • 24-02-2019
  • Mathematics
contestada

3. If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce?

A. $2.59
B. $3.60
C. $.45
D. $.15

Respuesta :

dgoldenberg777
dgoldenberg777 dgoldenberg777
  • 24-02-2019

Answer: the answer is c) $.45

Step-by-step explanation:  to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45

Answer Link

Otras preguntas

if I went to store with 90.00 and spent 36.81 and got 20% off what would I have left need answer fast thanks
Loyal customers are price _____________ compared to brand-shifting patrons.
Define meter and the iambic foot; give an example of iambic meter.
Which psychiatrist believed the environment was more important to a child's intellectual development than biology? A. B. F. Skinner B. Jean Piaget C. Lev Vygots
does anybody have an easy way of finding the factors of a number without spending a long time on it? (a number like 288)
In the article what leaders really do the tasks of planning and organizing
A gene that encodes a protein necessary for a cell to stop at checkpoints is an example of a(n) tumor-suppressor gene. growth factor. oncogene. angiogenesis inh
Please help? Angle Sum theorem. Find z,x,y and w
Consider how hope valley​, a popular ski​ resort, could use capital budgeting to decide whether the $ 8 million river park lodge expansion would be a good inves
rotation O,60 is the same rotation as rotation O, ? a. -300 b. 120 c. 300 the question uses a very fancy drawn R, and i think they mean rotation?