yazanadel992 yazanadel992
  • 21-12-2018
  • Mathematics
contestada

You can buy 20 ounces of cereal for 4.40$ or 16 ounces of the same brand for 3.68$ which is the better buy?

Respuesta :

bunnymarshmarloykw47
bunnymarshmarloykw47 bunnymarshmarloykw47
  • 29-12-2018

To find the better buy, we can find how much they cost for an ounce and find it by comparison.

First option:

20/4.4

=$4.545454...

Second option:

16/3.68

=$4.3478...

As $4.3478..< $4.5454.., the second option is cheaper and therefore is the better buy.

Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

12925 rounded to the nearest ten thousand
What is the primary setting of "Of Mice and Men"
who is the president today of the united states
one societal issue scientist will address ysing the human genome
11852.014 rounded to nearest tenth
what is 1/10 of 5,000
Tumbhan yang berkembangbiak dengan menggunakan bulb
Which of the following is an example of centration? A. A young girl can't write her name. B. A kindergarten child is unable to recognize whether a group of
jonathan can type a 20 pages document in 40 minutes, susan can type it in 30 minutes. Jack can type it in 24 minutes. Working together,how much time will it tak
15 > or equal to (-3w)