wolfiemath
wolfiemath wolfiemath
  • 26-10-2018
  • Mathematics
contestada

A shopper bought the following items at the farmers market:

a. 6 ears of corn for $1.80. What was the cost per ear?

b. 12 apples for $2.88. What was the cost pet apple?

c. 5 tomatoes for $3.10. What is the cost pet tomato?

Respuesta :

carolina27881
carolina27881 carolina27881
  • 26-10-2018
Ears 0.3 each
Apples .24 each
Tomatoes. 62
Answer Link

Otras preguntas

If b^2-4ac=0 determine the need or real solutions of the equation ax^2+bx+c=0
18/15 into a mixed number
Vertical hyphae produce what structures?
One of the best reasons for the colonies to unite was
How do you graph the line 2x+5y=20
Which of the following best describes deflation as it relates to Earth science? A. Beach erosion caused by high tidesB. An avalanche caused by skiersC. High ti
an organism whose niche involves taking energy from sunlight, and using it to make substances for energy is most limey______ ??  a consumer b decomposer c  a an
How do you graph the line 2x+5y=20
how are tears a example of irreducible complexity? and why could it have not happened through evolutionary processes?
What does the legend about romes founding tell you about what was important to Romans ?