nuggetmartinez14 nuggetmartinez14
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

Gabriella bought a pile of bricks to build a brick wall. Yesterday, she used 5/8 of the bricks. Tomorrow, she plans to use another 1/4 of the original brick pile.

Respuesta :

TheKoolKid1O1
TheKoolKid1O1 TheKoolKid1O1
  • 23-10-2018

she would have 1/8 bricks left, hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Devon is trying to find the unit price on a 6-pack of drinks on sale for $2.99.His sister says each drink would cost just over $2.00. Is she correct ,And how do
A theater sells a combo pack of popcorn, a soft drink, and a movie ticket for $12. For groups of five or greater, the theater gives a group discount of $3 per p
Are all living things made of two or more cells
What is 4\5 times 60
Solve for x. 2cosxsinx=0
A student drops a ball from a window 3.5 m above the sidewalk.  How fast is the ball moving when it hits the ground?
Explain how you know that in ?×6,273=6,273, the ? Will be 1
A student drops a ball from a window 3.5 m above the sidewalk.  How fast is the ball moving when it hits the ground?
A student drops a ball from a window 3.5 m above the sidewalk.  How fast is the ball moving when it hits the ground?
What happens to the chemical properties of a substance when it becomes part of a mixture?