ambi121488 ambi121488
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

describe a real life multiplication situation for which an estimate makes sense. explain why it makes sense.

Respuesta :

theh619 theh619
  • 23-10-2018
I want to buy 7 apples and they cost $0.30 a piece how much do I have to spend on apples this makes sense because the person in the problem is not purchasing a large quantity and is not unusual product for people to buy
Answer Link

Otras preguntas

un terreno de forma cuadrada tiene un area de 169 metos cuadrados. a)¿cual es su perimetro? b¿si en uno de sus lados sel agrega un terreno de las mismas dimensi
find the area and the circumference of the circle with the radius 6yd. who's the value 3.14 for pie and do not round your answers.be sure to include the correct
Of the following names which one would be third in alphabetic file? a) Docker, John. b) Decker, Jane. c) Dickman, June. d) Dockman, James.​
4) What is the measurement of each side if the perimeter is 94? 2a+ 1 3a + 2 5a-9
explain how environmentalists would use regional scales to study an environmental problem 25 POINTS PLEASE HELP.HURRY
Find the value of -|-5|
Which of the following would provide the most effective dose of live and active bacterial cultures? A. 1 teaspoon of inulin B. 1 cup of yogurt C. 1 cup of tofu
Can you guys please help me with this question quick ASAP please I need to finish this
Please I really need help on this
(write the expression ) Stephen read s number of words last week. if Jayden read twice as many words as Stephen, how many words (w) did Jayden read?