dixon6625 dixon6625
  • 22-10-2018
  • Mathematics
contestada

If blueberries cost $4.00 per pound, how many pounds of blueberries can you buy for $13.00

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 22-10-2018

Divide the total amount by the amount per pound to find the number of pounds:

$13.00 / $4.00 per pound = 3.25 pounds

Answer Link
mierewhite mierewhite
  • 25-05-2021

Answer:

3.25 IB

Step-by-step explanation:

the price is $13.00 if we divide that by 4 per IB you would get 3.25 IB

Answer Link

Otras preguntas

What is 2538 rounded to the nearest hundred
how do you say 1:15 in spanish
Prove why 0.87 recurring is equal to the fraction 87/99 (Ps both the 8 and the 7 are recurring)
how do i convert 0.00000000263 into scientific notation
The 24 students in Mr. Brown's homeroom sold 72 magazine subscriptions. The 24 students in Mrs. Garcia's homeroom sold 98 magazine subscriptions. Whose homeroom
What is a fifth of 60
Solve for x. -ax + 4b > 9
P=25 watts W=5000 joules t=? what is time
the sun is about 93 x 10^6 miles from earth. what is this distance written as a whole number?
Should the quotient if an integer divided by a non-zero integer always be a rational number?